KĀ PADARĪT SUNI IZTURĪGĀKU AUKSTUMĀ?
KĀ PADARĪT SUNI IZTURĪGĀKU AUKSTUMĀ?
Pirmkārt, nav vienas noteiktas temperatūras, kas VISIEM suņiem vienādi nozīmētu- ir par aukstu.
Ne vienmēr īsspalvaini suņi salst vairāk kā garspalvainie!
KĀDI APSTĀKĻI IETEKMĒ LIELĀKO DAĻU SUŅUS UN LIEK VIŅIEM VAIRĀK SALT?
1. Nespēja uzvesties brīvi:
Suņi dabīgi paši zina kā sasildīties, bet ja viņu pastaiga notiek īsā pavadā un ar stingru kontroli, tātad aizliegumu uzvesties brīvi, viņi nemaz nevar šādas prasmes attīstīt.
Brīvs suns gan var mēģināt sākumā no sala tieši sargāties- paslēpties. Bet, ja vien cilvēks pratīs pierašanu nodrošināt pamazām un pozitīvi, suns to attīstīs pēc savām iespējām.
2. Krasa pāreja no siltuma uz aukstumu:
Daļa suņu vairāk salst pēc karstas vasaras iestājoties pēkšņam rudenim, nekā ilgstošā ziemā. Tāpat, ja ziema ir salīdzinoši silta un pēkšņi temperatūra nokrīt ļoti zemu;
Suņi, kuri raduši diendienā būt siltumā un tikai pāŗis reizes dienā uz īsu brīdi atrasties ārā.
3. Suņi, kuri pēkšņi pārāk ilgi atrodas aukstumā bez iespējas relaksēties siltā telpā.
4. Dažādi ar ķermeņa pretoties un pielāgoties spēju saistīti procesi:
Slimi un ilgstoši stresā esoši suņi var salt vairāk;
Pārāk kalsni, laicīgi nepaēduši, nepadzēruši suņi;
Mazi kucēni, maza auguma suņi un veci suņi var salt vairāk.
KATRS GADĪJUMS IR ATŠĶIRĪGS.
Cilvēki mēdz suņa spēju justies gana silti vērtēt pēc savām sajūtām. Tāpēc parasti, salīgāki, jūtīgāki un empātiskāki cilvēki mēdz savus suņus vairāk saudzēt, bet arī darīt to pārlieku, neļaujot mīlulim attīstīt dabīgu aizsardzību.
Turpretim, pret sevi bargāki un salā izturīgāki cilvēki var vairāk pieturēties pie “tas ir suns un viņam tā ir normāli” uzskata, kas var likt sunim ciest tur, kur cilvēks būtu varējis parūpēties atbildīgāk.
GALVENAIS- SUŅA PAŠA REĀLAIS STĀVOKLIS.
Apstākļus, kuros vērts vairāk pievērst uzmanību suņa izturībai pret salu, minēju augstāk.
Nākamais svarīgākais- suņa ķermeņa valoda, kura “saka” kā reāli jūtas suns.
Un tad vēl ir suņi, kuru iedzimtās īpašības liek cīnīties arī tur, kur būtu varējis vairāk censties izvairīties un sevi saudzēt. Lai arī daudz runāju par to kā pastaigas aukstumā padarīt jautras un sunim palīdzēt sildīties, periodiski ļaujiet sunim nomierināties, atslābt, lai varētu novērtēt viņa patieso fizisko stāvokli- VIENMĒR ŅEMIET VĒRĀ SUŅA VESELĪBU UN SAGATAVOTĪBU RŪDĪTIES, jo ne visi izrādīs nosalšanas pazīmes.
Tāpat uzmanieties motivējot sildīties suni, kuram ir paaugstināta vēlme iesaistīties (piemēram,“atkarīgie” no bumbu ķeršanas, tās visdrīzāk ķers arī, ja nodarīs kaitējumu savai veselībai)- šo suņu reālo stāvokli varēs novērtēt tikai pārstājot viņu mākslīgi motivēt..
Atkārtošu, pirms minēt konkrētas nianses, lai suns vispār tās varētu uzrādīt, SUNIM JĀBŪT BRĪVAM.
Milzīgas izmaiņas suņa uzvedībā notiek ar brīdi, kad viņš sajūtas brīvs.
Atbildīga brīvība tiek nodrošināta tā, lai suns ar savu brīvību nepārkāptu citu tiesības uz brīvību un drošību. Tātad, iežogota teritorija vai atbilstošs aprīkojums, kurš neietekmē suņa kustības, komfortu, labsajūtu (pastaigu minimums: anatomiski atbilstoša krūšu siksna un gara, viegla, ērta NENOSTIEPTA pavada). Protams, ja Jūsu suns pastaigā ir laižams brīvi bez pavadas un tāpat ir labi kontrolējams nepieciešamības situācijā, dariet to!
APĢĒRBS- šī ir tēma, kura piederās pie BRĪVĪBAs. Ne visiem suņiem tā vienkārši vajag savilkt drēbes, ja viņiem ir auksts.
KO JŪSU SUNS DARA DRĒBĒS?
Ja apģērbu tomēr vajag, tad sāciet ar to, ka nepažēlojiet laiku, lai noskaidrotu tiešām labu firmu vai šuvēju, kas pratīs Jūsu mīlulim sagādāt maksimālu komfortu un neierobežotas kustības.
PIERADINIET PAMAZĀM- rotaļājieties ar ģērbšanās elementiem un dariet to īsi, jautri un tā, lai suns ir motivēts sadarboties.
SUNIM APĢĒRBĀ IR JĀKUSTĀS TIKPAT AKTĪVI KĀ BEZ TĀ, savādāk viņš ar apģērbu var pat salt vairāk, jo aktivitātei un vēlmei dabīgi sildīties ir milzu nozīme.
ĶERMEŅA VALODA (atcerieties, katram sunim ir atšķirīgas ķermeņa valodas pazīmes, kas liecina par noteiktām norisēm viņa ķermenī- VĒROJIET UN IEPAZĪSTIET SAVĒJO, sevišķi meklējiet neierastas nianses)!
Nosalis suns kustēsies stīvi, saraustīti, galvu atpakaļ griezīs daļēju un atpakaļ skatīsies tā, ka redzami acu baltumi, visa ķermeņa valoda būs piezemēta, aste nolaista, apstājoties visdrīzāk, viena ķepa būs pacelta, bet pārējās atradīsies tuvu viena otrai (skatīt attēlu- Amadeuss tikko izkāpis no siltas mašīnas), mugura ieliekta, acis pievērtas vai tieši otrādi- neierasti platas. Suns var sākt arī sēsties, parasti tā, ka aste atrodas zem dibena, var gulties cieši savijies kamolītī.
Ja salst tieši ķepas, tad suns var skriet ar vienu paceltu kāju, censties tās sildīt laizot un graužot. Ja dzīvo vietā, kur tiek kaisītas ietves pret slīdēšanu, nopietni apdomā zābaciņu iegādi, jo suņa ciešanas staigājot var būt patiešām ievērojamas un ietekmēt viņa veselību. Tāpat zābaciņi noderēs, ja sunim kājas salst nekaisītās vietās.
Svarīgāk par faktu, ka suns ir nosalis, ir tas ko viņš dara tālāk (B.R.Ī.V.Ī.B.A.), jo suns kurš ir regulāri radis pats sasildīties attīstīs savas tehnikas kā to darīt- skriet, rakt, lēkt, nēsāt kokus utt. Ja tavs suns to vēl neprot, palīdzi viņam ar aktīvām rotaļām un skaties vai viņš tiešām sasildās (Ķermeņa valoda atgriežas ikdienišķi relaksētā).
Kad esat suni pamācījuši sildīties, atkal ļaujiet viņam padarboties pašam, jo tikai tā iespējams novērtēt viņa reālo stāvokli. Cilvēkam, kurš prot saskatīt, suns rādīs, kad sals sāk nodarīt viņam kaitējumu. Tāpēc ir vērts ņemt vērā arī, ja suns pastaigu vēlas beigt!
ĪSUMĀ KĀ PADARĪT IZTURĪGĀKU- OPTIMISMAM IR MILZU NOZĪME:
- KOPĀ APGŪSTIET SADARBĪBU, KURA RADA IZDOŠANĀS SAJŪTU- veidojiet sadarbību, kuras pamatā ir prieks;
- Ļoti jūtīgiem suņiem pirms rūdīšanās sākuma, iespējams, ir jāpalielina kopējā izdošanās sajūta, jeb optimisms, kura nav pat īsti saistīta ar aukstumu. Piemēram, jāmāca vienkārši bet izaicinoši fiziski uzdevumi (pakāpties uz krēsla, bumbas) meklēšanas uzdevumi (paslēpta pārtika, mantas) utt.
- Novērtējiet sava suņa reālo šī brīža stāvokli un spējas;
- Kad sāksiet domāt par aukstumu, “mazāk ir vairāk”- pieradiniet suni pamazām, jo ķermeņa aizsardzība rodas ilgstošā procesā, nevis sevis tūlītējā pārvarēšanā;
- Obligāti veiciet regulāras tik garas pastaigas, lai tieši Jūsu suns justos aktīvs un priecīgs kā parasti, bet nebaidieties arī viņu izaicināt pierast. Piemēram, ja viņš ir ļoti salīgs, piecu minūšu skrējiens kopā ar Jums pa sniegu pagalmā 10x dienā tā, lai suns nezaudē entuziasmu un iemācās procesā saskatīt prieku. Ja suns ir gana izturīgs, pastaigu garumu pamazām palieliniet, nebaidieties izmēģināt izaicinošus laikapstākļus.
- Nebaidieties valkāt apģērbu, lai palielinātu sava suņa aizsardzību un komfortu- rūdīšanās ir process, kam jāsagādā prieks!
- Tajā pat laikā, nebaidieties pamazām atbrīvoties no apģērba. Kad pārsteigums par pirmo salu būs aiz muguras, iespējams, Jūsu sunim to pat nevajadzēs. Ja suns apģērbā jūtās slikti, apsveriet to nevilkt vispār vai jau laicīgi radināt suni to valkāt ar prieku;
- Jau vasarā domājiet, kā varētu savu suni padarīt izturīgāku- kā palīdzēt iemīlēt peldēšanu, garas pastaigas dabā (naktī, agrā rītā, lietus laikā, kad pūš vējš utt.), bet neaizmirstiet apsvērt sava suņa reālo veselības un komforta stāvokli- atslēgas vārds ir IEMĪLĒT;
- Neļaujiet sunim ilgstoši salt un līdz ar to zaudēt ticību savai spējai sasildīties. Tieši pozitīva pieredze ar siltuma atgūšanu pēc noteiktas BRĪVAS un instinktīvas sildīšanās, sunim palīdzēs to attīstīt un nostiprināt vēl efektīvāk. Vai Esat redzējuši cilvēkus, kuri peldās ziemā ledus āliņģos? Tieši ar tādu pašu prieku arī Jūsu sunim ir jādodas rūdīšanās piedzīvojumā, ja viņš aukstumu asociēs ar ciešanām, tad rūdīšanās arī nenotiks tik veiksmīgi, ja notiks vispār;
- Ja suns tikko nosalis un pats neprot sildīties, centieties viņam palīdzēt attīstīt dabīgas tehnikas kā sasildīties;
- SUŅA BRĪVĪBA UN un tieši VIŅA ķermeņa valodas PĀRZINĀŠANA- TĀLĀK SOLĪTI PA SOLĪTIM AR PRIEKU!
DZĪVESZIŅA (lifehack): Lai atmestu cilvēcīgus spriedelējumus, piefiksē reālos grādus kādos tavs suns var veikt un kādas pastaigas ņemot vērā viņa šī brīža fizisko kondīciju un ķermeņa valodu.
Vienkāršs piemērs no Amadeusa dzīves:
Izkāpjot no mašīnas vai iznākot no mājām, būs auksti- sunim vajadzēs brīvi, dabīgi sildīties.
-4 un aukstāk- vajag drēbes. Vajag arī apavus pilsētā. Ārpus pilsētas cenšamies iztikt bez apaviem.
-3 un siltāk- drēbes nevajag. Apavi- pilsētā pēc šī brīža situācijas.
Spēcīgs vējš jāvērtē atsevišķi.