Nepērc suni fermā!
KAS IR SUŅU FERMA (puppy mill)?
Tā ir vieta, kurā tiek masveidā vairoti suņi, lai gūtu peļņu. Tas ir primārais mērķis. Pavairotājs ir ieinteresēts priekš sevis iegūt kvalitatīvu pavairošanas materiālu (suņus no kvalitatīviem audzētājiem), bet pats neveic savu suņu izpēti, nepārzina to rakstura īpašības, nav ieinteresēts un fiziski nav spējīgs nodrošināt sev esošo suņu dabīgās vajadzības, attīstīt savos suņos kompanjonu (vai citas vajadzīgās) īpašības, socializēt tos un pamanot nobīdes (piemēram, bailes, agresiju nepiemērotos brīžos), izvairīties turpmāk šādus suņus pārot. Bieži pat netiek pamanīts, ka daudzi no fermas suņiem vairs īsti neatbilst savas šķirnes parametriem ne izskatā, ne rakstura īpašību ziņā. Daļa pavairoto suņu tā arī mājas neatrod un viņi paliek fermā, lai pildītu pavairošanas funkciju.
Noderīgs raksts par šo angļu valodā klikšķinot šei.
Kvalitatīvas audzēšanas mērķis pētīt, atpazīt, attīstīt un nostiprināt šķirņu īpašības vispār netiek ievērots, fermas turētājs paļaujas uz ”iegūtā materiāla” kvalitāti un suņu vairošanu redz kā vienkāršu divu šķirnei puslīdz atbilstošu pārstāvju palaišanu vairoties.
Jo ilgāk šāda ferma pastāv, jo vairāk tur redzama dažādu konkrētajām šķirnēm iedzimto veselības problēmu attīstība (kvalitatīvi audzējot suņus pirms pārošanas tiek pārbauda pret konkrētu šķirnei raksturīgo slimību iedzimtību un arī citādi neveseli dzīvnieki netiek pāroti) un regulāri notikušas neatbilstošas dzīvnieku sapārošanās rezultāti.
Suņi cieš no iekšējiem un ārējiem parazītiem, ir neķemmēti, nagi negriezti utt.
Slimi, veci un citādi vaislai nederīgi suņi bieži vien tiek nogalināti, jo tā kā nav socializēti un pieraduši dzīvot tikai primitīvos izdzīvošas apstākļos, visdrīzāk jaunas mājas neatrod.
KĀ IZVAIRĪTIES ATBALSTĪT ŠĀDAS VIETAS?
Drošākais veids kā iegādāties suni IR NESTEIGTIES. Rūpīgi izmeklēt savu šķirni, atrast audzētāju, izveidot ar viņu komunikāciju un izveidot atbilstošu priekšstatu par to kā izskatās dzīve ar izvēlēto suni. KVALITATĪVS AUDZĒTĀJS GRIBĒS TEVI IEPAZĪT- nebaidies komunicēt!
JA VĒLIES SUNI KOMPANJONU, PĒRC VIŅU TUR, KUR ARĪ VIŅA VECĀKUS IKDIENĀ TUR KĀ KOMPANJONUS- ĢIMENES DZĪVES APSTĀKĻOS.
Ļoti gribas kādu izglābt- DODIES UZ PATVERSMI. Tavējais dosies mājās un paliks brīva vieta nākamajam! Bet izdari mājasdarbu- arī suni no patversmes izvēlies atbildīgi un pirms to dari atrodi kvalitatīvu informācijas avotu par suņa nodrošināšanu un audzināšanu. TEV PRIEKŠĀ LIELS UN RŪPĪGS DARBS.
Tā kā pētījumi rāda, ka suņus cilvēki mēdz mājās aizvest impulsīvāk kā nopirkt jaunu kurpju pāri, turpināšu ar “sarkanajiem karodziņiem”, kuri visdrīzāk norāda- tavs kucēns nav atbilstoši audzēts!
NEPĒRC SUNI VIETĀ, KUR TEV:
Tev neļauj apskatīt kucēnu dzīvesvietā- piekrīt tikai satikties citur vai grib atvest kucēnu tev uz mājām;
Ļauj apskatīt dzīvesvietā un tur tu redzi antisanitārus apstākļus, redzi pārāk daudz citus suņus, suņi dzīvo būros vai voljēros vairāki vienā, “audzētājs” nav spējīgs viņus no voljēriem izvest.
Suņu ir daudz, bet nav redzami suņi- seniori. Visi suņi ir reproduktīvajā vecumā.
“Audzētājs” atsakās tev rādīt kucēnu mammu (kucei nav jābūt draudzīgai ar tevi, bet viņai ir jābūt adekvātām attiecībām ar savas ģimenes cilvēkiem);
“Audzētājs” nav spējīgs parādīt suņu mammas adekvātu komunikāciju pats ar sevi (pats izvest ārā pavadā, pats paglaudīt, kuce atsakās viņam sekot vai nākt klāt), jo viņa ir pārāk agresīva vai bailīga, pat ja izvesta ārā prom no kucēniem. KUCES IKDIENAS STRESA LĪMENIM IR MILZĪGA NOZĪME KUCĒNU RAKSTURA VEIDOŠANĀ!
“Audzētājs” atsakās norādīt veidu kā apskatīt kucēnu tēvu;
Mājas meklējošo kucēnu šeit ir daudz, dažādu šķirņu, arī paaugušies.
Suņiem ir redzamas traumas, viņi ir nekopti.
Kucēniem nav vecam atbilstošu pošu, čipa, reģistrācijas.
Ja vēlies palīdzēt šādās vietās esošiem suņiem, NEPĒRC NO VIŅIEM NEKO, tas izglābs vienu sunīti, bet vairos pieprasījumu- motivēs turpināt savu biznesu uz dzīvnieka rēķina.
Labāk meklē iespēju veikt praktiskas un efektīvākas darbības visu tur esošo suņu glābšanai.
KĀ TAS IETEKMĒ ŠEIT DZIMUŠOS VAI DZĪVOJOŠOS SUŅUS NĀKOTNĒ, kad tie sāks savu dzīvi jaunās mājās?
Problēmas var būt vieglāk vai grūtāk risināmas, jo kā jau minēju, fermu turētāji cenšas iegūt ”kvalitatīvu materiālu” turpmākai pārošanai, lai sauktu savus suņus par čempionu bērniem un tādejādi nopelnīt uz īstu audzētāju darba rēķina.
To cik tālu attīstīties spējīgs būs konkrētais kucēnu fermas suns, rādīs laiks un rūpīgs darbs.
PAR UZVEDĪBU:
Šiem suņiem visdrīzāk būs attīstīta:
Resursu sargāšana (pārtikas negausīga rīšana, agresīva sargāšana vai bailes ēst citu klātbūtnē, savas guļvietas, rotaļlietu sargāšana, savu cilvēku sargāšana, bet rīcība būs pēkšņa, emocionāla un nenoturīga- viņi nebūs labi, adekvāti sargi!);
Sarežģīta socializācija, jaunu situāciju grūta apgūšana, viņi ātri nogurs un aizraujošās situācijās paši nemācēs norimt un adekvāti reaģēt;
Vecumam neatbilstošas ikdienas prasmes- bailes valkāt aprīkojumu, piedalīties pastaigās, grūtības apgūt citu suņu, cilvēku un sadzīves situāciju adekvātu uztveršanu;
ATŠĶIRTĪBAS TRAUKSME, jeb trauksme esot vienatnē (no riešanas, pastiprinātas graušanas, ārdīšanās līdz pat čurāšanai, kakāšanai utt. esot vienatnē) ir ļoti raksturīga problēma šādiem suņiem!
U.c.
INTERESANTI: Uzvedības problēmas var attīstīties pamazām, sunim jau kādu laiku dzīvojot jaunajā dzīvesvietā un beidzot redzot iespēju apmierināt savas dabīgās vajadzības.
ADOPTĒJOT ŠĀDU SUNI, NEPIECIEŠAMS LAIKUS PAREDZĒT VIŅA VAJADZĪBAS un ievirzīt tās visiem draudzīgā veidā.
KĀPĒC TAD REDZAM TENDENCI TEIKT “VISS IR LABI”? Tāpēc, ka mēs mīlam savus suņus tādi kā viņi ir, pat ja ar daudzām problēmām, kuras varēja nebūt, ja vien cilvēks būtu bijis atbildīgāks.
Un nestāstīsim viens otram, cik skaisti dzīvo vairāk kā 100 suņi lauku sētā, kur pamatīgās nobīdes no labturības tika risinātas tikai PĒC TAM, kad suņus jau draudēja atņemt!! Tas nav nekāds Sniegbaltītes stāsts, bet gan stāsts par izdzīvošanu!
Pirms sakām, ka nu patversmes uzvārīsies, aizejam klusiņām apskatīt, ko tad tās tirgos par tiem entajiem tūkstošiem, kas tiek kladzināti mēdijos.
Stūrī iespiedušās nelaimes čupiņas, kas pat pie pavadas neiet?