Uzvedības pastiprinātāji suņiem
Uzvedības pastiprinātāji suņiem.
Saprotot pastiprinājumu, ir iespējams saprast kāpēc tieši Jūsu suns dara to vai nedara ko citu.
Pastiprinājums ir kādas uzvedības patīkamas sekas, kuras liek šai uzvedībai kļūt biežākai.
Pozitīvais pastiprinājums ir patīkams, jo sekas ir patīkamas.
Negatīvais pastiprinājums ir patīkams, jo tas sniedz atvieglojumu- suns darot kontrēto uzvedību var izbēgt no kaut kā sev nepatīkama, bīstama, riebumu raisoša.
Ne vienmēr suns adekvāti novērtē situāciju, ne vienmēŗ efektīvākā uzvedība kļūst biežāka. Suns rīkojas pēc savas sapratnes, kura balstās iedzimtās īpašībās un iepriekšējā pieredzē. Piemēram, ja mazs suns jūtas drošām agresīvi rejot uz lieliem suņiem, viņš to turpinās darīt, lai arī patiesībā izaicinās lielos uz konfliktu.
Primārie pastiprinātāji ir tās uzvedības sekas, kuru nozīme viņam nav jāmācās, suns automātiski jūtas izdarījis ko sev patīkamu un ar to saistītā uzvedība, visdrīzāk, kļūs biežāka:
Pārtika, ūdens, miegs, gaiss, sociāla komunikācija, seksuālā stimulācija, drošības atgūšana, izvairīšanās no sala, karstuma utml.
Sekundārie pastiprinātāji ir tās uzvedības sekas, kuru nozīme pieredzes ceļā ir pierādījusies kā ceļš pie primārajiem pastiprinātājiem, bet šīs sekas atkal var zaudēt savu nozīmi, ja primārais pastiprinātājs vairs neseko:
Uzmanība, uzslava, rotaļa, klikera klikšķis, ar pozitīva pastiprinājuma palīdzību apgūts aicinājums “Sēdi! Guli! Blakus!” utml.
Kāpēc tad mācot suni lielājoties tiek izmantoti tikai kārumi?
Pirmkārt, tā nav. Pozitīvā apmācībā suns mācīsies arī ņemot iepriekš pieredzēto pozitīvo pieredzi, izveidotās pozitīvās attiecības, sociālo kontaktu, ar prieku domājot, risinot un apgūstot ko jaunu utml.
Reizēm rūpīgs vērotājs suņu apmācībā saskatīs gan negatīvo pastiprinājumu (piemēram, ass solis suņa virzienā, lai ar savu ķermeņa valodu liktu sunim, kurš piecēlies no “Sēdi!” Atkal atgriezties pozīcijā), negatīvo sodu (suns nesaņem kārumu, jo nepaklausīja) un varbūt pat pozitīvo sodu (suns tiks parauts aiz pavadas, lai atkal apsēstos)- viss atkarīgs no cilvēka izpratnes par to, kas vispār ir pozitīvais pastiprinājums un prasmes kaut ko sunim ar tā palīdzību iemācīt.
JO PAT APMĀCĪBA, KURĀ TIEK DALĪTI DAUDZ KĀRUMI, OBLIGĀTI NAV POZITĪVA APMĀCĪBA!
Un kāpēc tad kārumi lielākoties ir obligāti mācoties ko jaunu? Jo tas ir cilvēkam vieglāk kontrolējamais primārais pastiprinātājs, kurš apmācībā neieaicina negatīvo pastiprinājumu.
Vai sunim visu vajadzīgo var iemācīt ar pozitīvā pastiprinājuma palīdzību?
Var visu vajadzīgo, lai suns varētu dzīvot kvalitatīvu ikdienu, iekļauties ģimenē.
Bet svarīgs faktors šeit ir cilvēks, viņa zināšanas un to praktisks pielietojums, spēja pielāgot savu ikdienu un vidi konkrētajam sunim. Un svarīgi ir izprast, ko cilvēks domā ar “visu”. Kur beidzas konkrētā suņa spējas un to robežas, nepārkāpt viņa labklājību.
Kur beidzās suņa limiti jāsāk izmantot sods, lai viņš kaut ko mācītos?
Pirmkārt, suns no soda nemācās- viņš mācās no iespējas to izbēgt. Tas ir negatīvais pastiprinājums. Sods sevī ietver arī attiecību bojāšanu, papildus stresu un līdz ar to- papildus nevēlamas reakcijas to izreaģējot. Lasi vairāk sadaļā par sodu.
Kur beidzās suņa spējas ir jāizvērtē cilvēka ekspektācijas- vai sunim tiešām TAS, ko es no viņa gribu ir jāvar? Un kāpēc viņš to nevar? Ja adbilde ir vēlama Jums ABIEM (piemēram, suns pastaigās nevar paiet garām mierīgi citiem suņiem), tad jāuzsāk rūpīga suņa spēju attīstīšana, jaunu asociāciju veidošana un alternatīvu uzvedību apgūšana.
Bet dabā dzīvnieki par kļūdām maksā ar attiecīgām sekām!
Tradicionāli cilvēks no suņa gaida PAVISAM ko citu nekā viņš to redz darām suni “dabā”. “Šurp!, Blakus! Sēdi!”, nagu kopšanas procedūra, veterenārārsta apmeklējums- KUR jūs to redzat dabā? Tieši DABĪGU, bet cilvēka kontrolētu uzvedības seku rezultātā suns apgūst sev tik bieži NEDABĪGĀS reakcijas, lai dzīvotu savu kvalitatīvo dzīvi paralēli tik atšķirīgajai cilvēka ikdienai.
Laba grāmata par šo tēmu redzama zemāk, tikai brīdinu- sarežģīta lasāmviela gan angļu valodas terminoloģijas ziņā, gan kā uzvedības skaidrojums.